Komondor za vás položí i život

Před 2. světovou válkou jich bylo na 20 000. Komondor, maďarské národní plemeno, však doplatil na svou zarputilost, s jakou bránil svého pána a jeho majetek. Němečtí vojáci ho museli zastřelit, aby se dostali dál. Zbytek pak dokonala Rudá armáda. Komondorů tak zbylo po válce pouhých 130 a málokdo věřil, že toto plemeno nezanikne…

Maďarským nadšencům se ale po válce přece jen podařilo komondora zachránit a dnes je v Evropě několik desítek chovatelských stanic, které chov obnovují.

Do Evropy přišel s pastevci před tisíci lety

Nejde o mladé, ale naopak plemeno s víc než tisíc let doloženou minulostí. Komondor přišel do Evropy s kmenem Kománů, kteří se sem přesuli při útěku před nájezdy Mongolu u Žluté řeky. Nakonec se usídlili v maďarských puzstách. Z roku 1673 pak máme k dispozici zmínku J. A. Komenského, který popisuje naprosto výjimečné vlastnosti komondorů.

Nebojí se medvědů ani vlků, útočí na ně

Komondor se díky své robustní postavě nezalekne ani vlků nebo medvědů. Buď je zaženou, v případě konfliktu jim je výrazným pomocníkem jejich dlouhá dredovatá srst. Šelma se tak psovi není schopná zakousnout do hrdla. Bojácnost opravdu nepatří k vlastnostem tohoto ovčáka a kdyby jeho služeb využívali dnešní pastevci, nemuseli by hořekovat nad značnými ztrátami ve svých stádech.

Jejich podoba je výsledkem tvrdé selekce

Současná podoba tohoto pracovního plemena nevznikla křížením, čí šlechtěním, ale tvrdou selekci. Nemocná nebo bojácná štěňata byla bez lítosti utracena. Ostatní byla krátce po narození odebrána matce a kojily je ovce. To ovšem neznamená, že by z nich byli beránci. Přijali za svůj pach „smečky“ a tu pak jako jejich členové bránili ze všech sil.

Nejde o psa do obýváku

Tohoto psa si nemůže dovolit každý. Potřebuje volnost a prostor. Navíc je povahou absolutně fixovaný na jednoho jediného pána a k ostatním je krajně ostražitý. Nezaútočí, ale dává si náležitý odstup. Je zvyklý na samostatnost, nehraje si a nerad se i mazlí.
Ideálním společníkem je tak pro někoho, kdo má velkou zahradu. Komondorovi nevadí samota, je sám svým pánem. Radost mu uděláte, když na svém území najde vyvýšené místo, odkud může vše pozorovat. Počítejte také s tím, že bude potřebovat dlouhé vycházky.
Protože jde o výjimečné a stále ještě vzácné plemeno, budete při jeho pořízení sáhnout poměrně hluboko do kapsy. Cena komondora s PP začíná na 45 000 korunách.

Autor: Jaroslav Volný
Foto: Pexeles.com a archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.