Je pes masožravec nebo všežravec? Aneb jak na správnou výživu

Nejprve si musíme ujasnit, co je pes vlastně zač. Pochází z vlka a je pravda, že vzrostlý pes má i stejnou délku střev stejně jako zuby. Měl by to být tedy čistokrevný masožravec, stejně jako jeho dávný předek.

Jenže pravda je jiná. Odborníci se v posledních letech přiklánějí k názoru, že pes je vlastně také všežravec. Může za to jeho po tisíce let dlouhé soužití s člověkem, který ho domestikoval. Ten neměl vždy k dispozici maso, a tak se jeho společník musel spokojit s tím, co „spadlo ze stolu“, pokud chtěl přežít. Tomu se postupně přizpůsobil i jeho metabolismus, který dokáže trávit sacharidy a škrob. Dnes se tady řadí mezi masožravé všežravce.

Jak a čím krmit svého psa

Jde poslední dobou o nejdiskutovanější téma. Musíte vždy vybrat takový způsob krmení, který bude vyhovovat právě vašemu psu. Každý má totiž jiné nároky. Rozhodujícím požadavkem je dobrý zdravotní stav, aktivita, kvalitní srst a nepřítomnost jakýchkoliv trávicích potíží.

Průmyslová krmiva: Granule a konzervy

Pokud nemáte příliš času, pak jsou tato krmiva tou nejjednodušší cestou. Máte-li ale svého psa opravdu rádi, pak na něm nešetřete. Je třeba vybít takové granule a konzervy, které deklarují přesně své složení. Jsou pravda o hodně dražší než ty laciné, ale ty jen málokdy obsahují vše, co pes potřebuje k dobrému vývoji a životu. Hlídejte si také obsah konzervantů a barviv. Čím méně, tím lépe…

Domácí strava

Psům bude určitě chutnat více, než průmyslově vyráběná krmiva, ale při její přípravě se neobejdete alespoň částečné znalosti výživy psů. Náročnější je skladování základních surovin, ať už masa nebo bílkovin, které je třeba skladovat v mrazáku. Je jen na vás, jestli svému mazlíčkovi budete nabízet vařenou, nebo syrovou stravu s tím, že u menších plemen je vhodnější ta vařená.

Barf

Krmení psa syrovou stravou BARF je mezi pejskaři, kteří se zajímají o zdraví svého mazlíčka, stále častěji skloňováno. Zkratka B. A. R. F. pochází z anglického „Bone and Raw Food,“ což by se dalo volně přeložit jako „syrová strava a kosti.“ Největším pozitivem, jenž je majiteli psů zdůrazňován, je přirozenost. Pes je koneckonců šelma, granulová strava mění mnohé jeho vrozené vlastnosti a schopnosti. Leniví především psí trávení, jež je původně „nastaveno“ právě na syrovou stravu. Pokud psu servírujeme  jen „pohodlný“ jídelníček sestavený z granulí nebo konzervovaného masa, ztratí schopnost trávit syrové maso, kosti apod., což odporuje jeho přirozenosti.

Autor: frejka.j.
Foto: pexeles.com a archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.