Nejmenší pes světa: Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton

Je to nejmenší a zároveň také jeden z nejstarších psů na světě. Rekord drží čivava Miracle Milly, která je v kohoutku vysoká 9,5 centimetru a váží necelého půl kilogramu.
Toto plemeno patří k nejvíce rozmazlovaným pejskům, doma je v kabelce například u zpěvaček Madony, Brtiney Spears nebo Paris Hilton.

Původ

O jeho původu existuje celá řada teorií, obecně se má ale za to, že pochází z mexické provincie Chihuahua. Jako„ tečiči“ ho podrobně popsal už roku 1578 cestovatel Francisco Hernandez jako psíka, kterého chovali místní Indiáni. Jeho zpodobnění ale zaznamenáváme také u dávných civilizací Toltéků a později Aztéků, takže je pravděpodobné, že toto plemeno je známo nejméně 1 000 let.

Charakter

Nenechte se mýlit trpasličím vzrůstem tohoto plemene. Čivava je de facto „ostrý“ pes, velmi odvážný a ostražitý. Návštěvu i nezvanou vám ohlásí výrazným štěkotem, klidně si při obraně svého pána troufne i na mnohem větší psy. Soužití s jinými domácími zvířaty je obvykle bez problémů, přednost ale dává svému plemeni.
Tento psík je velmi hravý a rád se kamarádí s dětmi, nejde však o hračku, a tak se hodí spíše do rodin s dětmi staršími šesti let. Od malička je třeba čivavu vychovávat. Je učenlivý a rád plní úkoly. Pokud zanedbáte výcvik, stane se z vašeho parťáka agresivní a nevychovaný pes, který bude dělat problémy.

Plemeno nenáročné na prostor

Čivavě postačí i malý byt, na prostor není náročný. Pelíšek by ale měl mít co nejblíže k pánovi a celé smečce. Neměli byste ho zavírat do jiné místnosti, kde právě nejste. Tento pes je velmi společenský a je na vás i dalších členech rodiny velmi závislý.
Není náročný ani na pohyb, stačí mu běhání po bytě. Stačí, když s ním půjdete na procházku jednou denně třeba na 20 minut. S venčením problém není, klidně se naučí chodit i na kočičí záchod.
Protože si svého pána velmi pozorně hlídá, můžete mít problém se sousedy. K cizím lidem je krajně nedůvěřivý a dává to najevo hlasitým štěkotem.

Autor: frejka
Foto: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.